USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

2019’u dijital hamle yılı olarak kullanmalıyız


21.05.2019

“2019’u dijital hamle yılı olarak kullanmalıyız”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, GS1 Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, 2019 yılının perakende satış için dönüşüm yılı olacağını vurgulayarak, “Teknoloji, angajman kurallarını değiştirecek. Tüketiciler, müşteriler, her zamankinden daha fazlasını talep edecek. Bu nedenle, 2019’u dijital hamle yılı olarak kullanmalıyız” dedi.​

Ticari ortaklar arasındaki işbirliğini geliştirme ve tedarik zincirinin etkinliğini artırma amaçlı standartlar ve çözümler geliştiren, Uluslararası GS1 Organizasyonu Genel Kurulu İstanbul Çırağan Sarayı’nda yapıldı. Toplantıya GS1 Türkiye’nin kurucusu TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, Migros Türk A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, GS1 Yönetim Kurulu Başkanı ve Johnson & Johnson Başkan Yardımcısı Kathyn Wengel, GS1 Genel Müdürü Miguel Lopera, Tekirdağ TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, GS1 Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar katılım sağladılar.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu konuşmasında, İstanbul’un 3 büyük imparatorluğa başkentlik yapmış, dünyada 2 kıtada yerleşik tek şehir olduğunu belirterek, “Napolyon, ‘dünya bir tek ülke olsaydı, başkenti İstanbul olurdu’ diyerek, İstanbul’un stratejik önemini vurgulamıştır. İstanbul; 82 milyar dolar ihracat hacmi, 240 milyar dolara ulaşan milli geliriyle, 130 ülkeyi geçen bir ekonomik büyüklüğe sahiptir. Yılda 11 milyona yaklaşan yabancı turist sayısıyla, dünyanın en çok ziyaret edilen ilk 10 şehri arasında yer almaktadır. Geçen ay açılan ve dünyanın en büyüklerinden biri olan, İstanbul Yeni Havalimanı, İstanbul’u küresel bir transit merkezi haline de getirecektir. İşte tüm bu nedenlerle, sizleri, hem eski dünyanın, hem de günümüz dünyasının merkez şehri, İstanbul’da bir araya getirmekten dolayı büyük mutluluk duyuyorum” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin yılda 170 milyar dolar mal, 50 milyar dolar hizmet ihracatı gerçekleştirdiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “İtalya ile Çin arasında,  en büyük sanayi üretim hacmine sahibiz. Avrupa Birliği’nin 6. büyük ticaret ortağıyız. GS1 Sistemleri, 170 ülkede 2 milyona yakın işletme tarafından kullanılmaktadır. GS1 aynı zamanda, geliştirdiği standartlarla küresel boyutta e-ticaretin altyapısını oluşturmaktadır. GS1 Organizasyonunun, kamuoyunca yaygın biçimde bilinen bilgi standartlarından biri, ürünlerin üzerinde bulunan barkod numaralarıdır”.

GS1’in var olma sebebinin sadece standartların oluşturulmasıyla sınırlı kalmaması gerektiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Firmalara çözüm olacak sistemlerin geliştirilmesi, firmaların servis sağlayıcısı olarak yapılanması; GS1’in ilerideki başarısı için şarttır. Özetle artık hem iş hayatı, hem de bireysel hayat hızla dijitale doğru evrilmektedir. Teknolojiye ayak uydurmak, tedarik zincirini dönüştürmek hepimiz için zorunlu. Zira 2019, perakende satış için dönüşüm yılı olacak. Teknoloji, angajman kurallarını değiştirecek. Tüketiciler, müşteriler, her zamankinden daha fazlasını talep edecek. Bu nedenle, 2019’u dijital hamle yılı olarak kullanmalıyız” şeklinde konuştu.

2019’u dijital hamle yılı olarak kullanmalıyız2019’u dijital hamle yılı olarak kullanmalıyız2019’u dijital hamle yılı olarak kullanmalıyız
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 26
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 0
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 11108
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11356