USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Sertifika Dağıtım Töreni


05.08.2019

Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Sertifika Dağıtım Töreni

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, TOBB Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. ile Tekirdağ TSO iş birliğinde düzenlenen, motorlu kara taşıtı ticareti yapan ve sınavlarını başarıyla tamamlayanlara mesleki yeterlilik belgeleri düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Tekirdağ TSO Konferans Salonu’nda yapılan törene Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Tekirdağ TSO Başkan Yardımcısı Göksel Karaevli, Sayman Üye Yılmaz Emer, Yönetim Kurulu Üyesi Mithat Saygı katıldı.

Törende konuşma yapan Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay, “Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu sertifika törenimize hoş geldiniz. Sizleri şahsım ve kurumum Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası adına saygıyla selamlıyorum.

Değerli konuklar, sizlere kısaca TOBB MEYBEM hakkında birtakım bilgiler vermek istiyorum.  İşgücü piyasasının ihtiyaçları doğrultusunda, çalışanların veya çalışmak isteyenlerin bilgi, beceri ve yetkinliklerinin Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yayımlanan ulusal yeterliliklere uygunluğunu tespit etmek üzere ISO 17024 Standardına göre sınav ve belgelendirme faaliyetlerini yürütmek, sınav merkezleri kurmak ve işletmek üzere TOBB öncülüğünde kurulmuş bir sınav ve belgelendirme merkezi olarak, 81 il ve 160 ilçede bulunan Oda ve Borsalar işbirliğiyle sınav ve belgelendirme hizmetlerini tüm Türkiye'de vermektedir.

TOBB MEYBEM, 5 sektör 35 ulusal yeterlilikte sınav ve belgelendirme hizmeti vermektedir. Hizmet verdiğimiz sektörler: İnşaat, Metal, Makine, Asansör ve Otomotiv (Ticaret).

Değerli katılımcılar, Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik'in yürürlüğe girmesinin ardından, ikinci el taşıtların satışında mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale getirildi.  Bildiğiniz gibi 1. Derece yetkili olmadan 2. el oto satışı yapılması için son gün 13 Ağustos 2019 olarak belirlenmişti. Söz konusu uygulamada şahıs firmalarında firma sahibi tarafından, limited ve anomim şirketlerde ortaklardan en az biri ve şubelerde şube müdürü tarafından “Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye 5” mesleki yeterlilik belgesi alınması zorunlu kılınmıştır.

Mesleki Yeterlilik belgeleri, sektörlerde hizmet kalitesinin artması ve nitelikli işgücünün geliştirilmesi için büyük önem taşımaktadır.  Özellikle nitelikli ve belgeli iş gücüne giden yolda meslek standartları ilk adımdır. Meslek standardının belirlenmesinin ardından sınav ve belgelendirme faaliyetleri yürütülüyor. Bu işin temelinde uluslararası akreditasyon ilkeleri ön plana çıkıyor.

Bu kapsamda, TOBB MEYBEM ve Odamız işbirliğinde Tekirdağ/Süleymanpaşa’da 3 adet “Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye 5” sınavı düzenlenmiş olup 75 kişi sınava girmeye hak kazanmış ve 60 kişi başarı ile sınavı kazanmıştır. Bugün 47 belge sahibine sertifikalarını takdim edeceğiz. Sözlerime son verirken bu sınavların düzenlenmesinde bize büyük katkı sunan odamız üyesi TRAKYA KARATAŞ TARIM ALETLERİ VE OTOMOTİV GIDA SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ’ne de en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Söz konusu sınavlar belirli fiziki şartları sağlayan alanlarda yapılabiliyor ve Trakya Karataş firmamız düzenlenen tüm sınavlarda ev sahipliğinde bulunarak bizlere desteğini esirgememiştir. Kendilerine sizlerin huzurunuzda da bir kez daha teşekkür ediyorum.

Sınavları başarıyla tamamlayarak mesleki yeterlilik belgelerini almaya hak kazanan arkadaşlarımıza yetki belgelerinin hayırlı uğurlu ve bol kazançlı olmalarını temenni ediyorum. Bu konuda eğitimler, sınavlar devam ediyor. Belgesini almamış arkadaşlarımızın da en kısa zamanda sınavlarını başarı ile geçerek belgelerini tamamlamalarını temenni ediyorum. Hepinize katılımınızdan dolayı teşekkür ediyor, selam ve saygılarımı sunuyorum.”

Başkan Günay’ın konuşmalarının ardından sınavları başarı ile geçenlere sertifikaları takdim edildi ve günün anısına toplu fotoğraf çekimi yapıldı.

 

Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Sertifika Dağıtım TöreniMotorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Sertifika Dağıtım TöreniMotorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Sertifika Dağıtım TöreniMotorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Sertifika Dağıtım TöreniMotorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Sertifika Dağıtım TöreniMotorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Sertifika Dağıtım TöreniMotorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Sertifika Dağıtım Töreni
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 37
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 12820
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 53621
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 55024