USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

OSBÜK 17. Olağan Genel Kurulu TOBB İkiz Kulelerde Yapıldı


06.07.2019

Türkiye'deki tüm organize sanayi bölgelerinin çatı kuruluşu olan Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşunun (OSBÜK) 17. Olağan Genel Kurulu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İkiz Kuleler Konferans Salonu’nda yapıldı. Genel Kurula; TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, Sanayi Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü’nün yanı sıra Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri ve  Türkiye’deki organize sanayi bölgelerinin başkan ve delegeleri katıldı.​

 

Hisarcıklıoğlu OSBÜK Genel Kurulu’nun açılışında yaptığı konuşmada OSB’lerin Türkiye’deki en önemli başarı hikâyelerinden birisi olduğunu söyledi. OSB’lerin, Türkiye’nin sanayileşmesini ve sanayinin Anadolu’ya yayılmasını sağladığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’nin dünyaya rol model olduğu konuların da başında OSB’ler geliyor. Yarım asırlık OSB tecrübemiz, artık çevre coğrafyamızda da rol model alınır hale geldi. Yine bugün, Çin ile İtalya arasında en büyük sanayi, üretim ve ihracata sahipsek, bunda OSB’lerin payı çok büyük. Elbette bu alanda daha yapmamız gereken işler de var. Türkiye’nin OSB modelini geliştirmeye devam etmeliyiz” dedi.

 

Doğu Asya’da OSB’lerin, daha büyük alanlara kurulduğunu, hatta kendileri ayrı birer şehir haline geldiğini belirten TOBB Başkanı, “Bizdeki OSB’lerin neredeyse 10 katı büyüklüğe ulaşıyorlar. Buralar sadece sanayi ve üretimle sınırlı kalmıyor. Yaşam, eğitim, teknoloji ve lojistik merkezi olarak da tasarlanıp, işlev görüyor. Teknoparklar ve teknoloji merkezleri kuruluyor. Meslek okullarını ve üniversite bölümlerini ihtiva ediyor.Bizim de, sanayimizi küresel rekabet ortamında ayakta tutmak için, OSB’lerimizi daha çok geliştirmemiz gerekiyor. İşte burada, tüm OSB’lerin üst kuruluşu OSBÜK devreye giriyor. OSBÜK kurumsal bir yapıya kavuştu. Böylece, birlikte daha güçlü bir şekilde yolumuza devam ediyoruz. Devletimizle birlikte el ele vererek, sorunlarımızı çözüme kavuşturuyoruz” diye konuştu.

 

 

Geçen seneki fiyatlarla, sanayicilerin, yılda 1 milyar liraya yakın, bir maddi külfetten kurtulduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu “Ama elbette başka sıkıntılarımız da var. Mesela; son bir senede hızla artan enerji fiyatları, kredi faizleri, teminat mektubu komisyonları, daralan iç piyasa, tahsilat ve ödeme sıkıntıları gibi. Tüm bunları da OSBÜK ile birlikte hükümetimize aktarıyor ve çözüm bulmak için birlikte çalışıyoruz. Yaptığımız çalışmalardan bir kısmı sonuç verdi. Kredi destek paketleri, yeni istihdam için ilave teşvikler, devlet destekli ticari alacak sigortası, çeşitli sektörlerdeki vergi indirimleri, bunların bir kısmı. Bahsettiğim konuların hepsinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank, hükümet nezdinde bizlerin sesi oldu. Sıkıntılarımızı dile getirdi, taleplerimize destek verdi. Yine bu son dönemde, sanayi ve teknolojiye yönelik kamu destekleri ciddi şekilde hız kazandı. Teknoparkların, Ar-Ge Merkezlerinin sayısı arttı. KOSGEB, TÜBİTAK, çok daha etkili çalışır hale geldi. İşte tüm bunların mimarı da, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’tır. Sanayicimizin her zaman yanında olan, Sayın Bakanımıza, hepimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum, Allah emeklerinden razı olsun” ifadesini kullandı.

OSBÜK 17. Olağan Genel Kurulu TOBB İkiz Kulelerde YapıldıOSBÜK 17. Olağan Genel Kurulu TOBB İkiz Kulelerde Yapıldı
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 10
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 12867
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 50656
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 52931