USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

Perakendecilik Meclisi, sorunlarını Bakanlık temsilcilerine aktardı


04.11.2019

Perakendecilik Meclisi, sorunlarını Bakanlık temsilcilerine aktardı

 

Türkiye Perakendecilik Meclisi Toplantısı, Meclis Başkanı Mehmet T. Nane başkanlığında TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.​

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun selamlarını ileterek, TOBB olarak sektörün yanında olduklarını, sektör temsilcileri tarafından dile getirilen her sorunun kıymetli olduğunu ifade etti.

 

Meclis Başkanı Mehmet T.Nane ise, görüşülecek olan gündem maddelerinin sektör için büyük önem arz ettiğini, sorunların ilgili Bakanlıklara iletilmesi hususunda TOBB olarak takipçisi olacaklarını belirtti.

 

Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürü Adnan Yankın’ın Yeni Perakende Ticaret Kanunu çalışmaları hakkında değerlendirmede bulunduğu toplantıda, üyeler Kanunda yaşanan sıkıntıları iletti. Yankın, marketler için bir sorun olan coğrafi işaretli ürünlerin raflarda yer alması, AVM’lerde ki ortak gelirin ne olduğunu ve gelirin nerelerde kullanılacağı, kredi kartı ile taksitli alışveriş konularına da açıklık getirdi.

 

Kredi kartlarında uygulanan yüksek faiz ve komisyon oranlarından şikâyetçi olan sektör temsilcileri, Merkez Bankasının faiz kararıyla oranın biraz daha düşeceğini mutlulukla belirterek kira faturalarına uygulanan %18’lik KDV oranının yanında stopajın da belli süre indirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

 

Son yıllarda firmaların e-ticarete yönelmesi ve internet satışlarının artmasının perakende sektöründeki daralmaya sebep olduğunu belirten üyeler, bu durumun aynı zamanda insanların alışveriş merkezlerine gitme sıklığını da düşürdüğünü söyledi.

 

İşlerimiz iyi değil, sektör olarak ortak bir şeyler yapmak zorundayız diyen üyeler, satışların ciddi düştüğünü üzülerek ifade ederek artan maliyetler karşısında bir yol haritası belirlenmesinin önemine dikkat çekti.

 

32 sayılı Kararname ile oluşan haksız rekabete de değinen meclis üyeleri, Türk Lirası kazanç elde edilmesine rağmen, yabancı sermayeli olan Türkiye’de yerleşik şirketlerin kiralarının yabancı para cinsinden ödenmesini rekabet edilebilir bulmadıklarını hassasiyetle ifade ederek, gerekli düzenlemelerin yapılması hususunu Bakanlık temsilcilerinden talep etti.

 

Sektördeki önemli sorunlardan birinin de kaçak, sahte ürün ve taklit ile mücadele olduğunu söyleyen Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Yakup Güzel, tüketiciler açısından konunun mağduriyet doğurduğunu, denetim yönünün yeterli olmadığı, sahte ve taklit ürünlerin daha çok internet satışlarında gözlendiğini belirterek nasıl önlemler alınması gerektiğini Meclis üyeleriyle paylaştı.

 

Ayrıca üyeler, İş Kanunu ile ilgili olarak saatlik çalışma, part time çalışma ücretlerin belirlenmesinde işverenin inisiyatifinde olmayan bahşişin ücrete tabi edilmesi ve işyeri hekimi zorunluluğu konularına de değinerek bahse konuların çözümü için nelerin yapılabileceğini ele aldılar.

 

TOBB Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı Ozan Acar, büyük şirketler ile startupları bir araya getirmeyi hedeflediklerini söyleyerek, sözü PİPLE temsilcisi Emin Görgün’e bıraktı. Görgün masa başı çalışmayan personelin verimliliğini artırıp, optimize eden, yapay zeka ve bir çok özellikle yönetilmesinin sağlayan cloud based işe gücü yönetim aracı Piple hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

 

Perakendecilik Meclisi, sorunlarını Bakanlık temsilcilerine aktardıPerakendecilik Meclisi, sorunlarını Bakanlık temsilcilerine aktardı
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 0
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 2235
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 9393
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 9767