USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

Perakendecilik Meclisi güncel konuları masaya yatırdı


27.11.2020


Perakendecilik Meclisi güncel konuları masaya yatırdı

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Perakendecilik Meclisi Toplantısı, Meclisten sorumlu TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay’ın katılımı ile Meclis Başkanı Alp Önder Özpamukçu başkanlığında video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. Toplantıya; Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Soner Kaya, Perakende Ticaret Daire Başkanı Mesut Yahşi, Haksız Fiyat Değerlendirme Daire Başkanı Mustafa Umut Özgül’ün yanı sıra, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcileri katıldı.​

 

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, pandemi boyunca tüm sorunları beraber takip ettiklerini, sorunların çözümü ve ilgili Bakanlıklara iletmede TOBB olarak her zaman paydaşların yanında olduklarını hassasiyetle vurguladı.

 

Meclis Başkanı Alp Önder Özpamukçu ise, en son yapılan toplantıdan bugüne yaşanan gelişmeler hakkında kısa bir bilgilendirmede bulundu.

 

Toplantıda; sektörün öne çıkan sorunları değerlendirildi. Sıfır atık konusunun önemine dikkat çeken üyeler, yapılacak değişiklik ile Belediyelere verdikleri kendi atıklarını depolama imkânlarının olduğunu hassasiyetle belirterek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde gelişmelerin takibinin önemine dikkat çektiler. Kış mevsiminin gelmesiyle AVM’lerdeki klima sistemlerinin çalışmamasının büyük bir sıkıntı yarattığını söyleyen sektör temsilcileri, gerek AVM çalışanı gerekse müşterilerin sağlığı için Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde bir güncellemenin gerekliliğe vurgu yaptılar.

 

Pandemi döneminde sektörün en büyük sorunu haline gelen kiralar konusunu ele alan Meclis Üyeleri, yapılabilecekler karşısında önerilerini değerlendirdi. Üyelerce, Kamunun işletmelere kira desteği vermesi ile Mayıs 2021 başına kadar KDV ve stopajların sıfırlanması talep edildi.

 

Ayrıca Üyeler, yeni çıkan Genelgeyle kapanan restoranlarda turizm sektöründeki gibi güvenli sertifika uygulamasının yaygınlaştırılmasını sağlayacak şekilde işletmelerin özendirilmesi gerektiğini dile getirdiler.

 

Yükselen gümrük vergileri nedeni ile markalı ürün satışlarında rekabet gücünün kaybedildiği, dolayısıyla markalı ürünlerin Türkiye’de üretilmesi ile ilgili çabalara sekte vurması hasebiyle gümrük vergilerinin yeniden değerlendirilmesi vurgulanırken,  turizm alışverişlerinde yaşanan düşüşle markalı ürün ithalatındaki kotaların da tekrar değerlendirilmesinin yerinde olacağı belirtildi.

 

Kısa Çalışma Ödeneğinden işe yeni başlayanlar için de yararlanabilmek adına gerekli başvurularda bulunma konusuna değinen üyeler, önümüzdeki zorlu süreci birlik içinde, ortak akılla, en az zararla atlatmanın önemine dikkat çektiler.

 

Perakendecilik Meclisi güncel konuları masaya yatırdıPerakendecilik Meclisi güncel konuları masaya yatırdı
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 2
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 0
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 10885
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11041