USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

Tekirdağ TSO, 2021 yılının ilk olağan meclis toplantısını yaptı


05.02.2021

Tekirdağ TSO, 2021 yılının ilk olağan meclis toplantısını yaptı

 

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası, 2021 yılının ilk olağan meclis toplantısı koronavirüs tedbirleri kapsamında Meclis Başkanı Hakan Şık başkanlığında video konferans yöntemiyle dijital ortamda yapıldı. Toplantıya Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Tekirdağ TSO Yönetim Kurulu Üyeleri, Meclis Üyeleri ve Komite Başkanları katılım sağladı.

Açılış konuşmaları yapan Tekirdağ TSO Meclis Başkanı Hakan Şık, “Değerli Meclis Üyeleri, 2021 yılının ilk meclis toplantısına hoş geldiniz; sizleri meclis divanı adına saygıyla selamlıyorum ve toplantımızı açıyorum. Zorlu bir yılı geride bıraktık. Yeni yıldan beklentilerimiz büyük. Bu süreçte, hepinizin de malumu olduğu üzere koronavirüsle olan mücadelemiz devam ediyor. İnşallah hep birlikte virüs etkisinden kurtulup eski günlerimize, sağlıklı günlerimize döneceğiz. Geleceğe umutla bakmaya devam edeceğiz. Ben katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor, toplantımızın hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Meclis toplantısı, Yönetim Kurulu Faaliyet raporunun okunması-müzakereye açılması-ibrası, 2021 Aralık ayı gelir-gider cetvelleri ve 2021 yılı kesin hesap raporlarının görüşülmesi-müzakereye açılması-hesapları inceleme komisyonuna sunulmasının ardından dilek ve temenniler kısmında Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay söz alarak meclis üyelerine gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Günay, “Değerli Meclis Üyesi arkadaşlarım, 2021 yılının ilk toplantısında hepinizi şahsım ve Yönetim Kurulumuz  adına sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Her açıdan zor geçen bir yılı geride bıraktık. Buna rağmen 2021 yılından umutluyuz, ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde başlayan aşı çalışmaları sayesinde pandemi etkisinden kurtulmamız kısalacak. Diğer yandan yılın son aylarında gerek ekonomi yönetimindeki değişiklikler gerekse reform söylemleri, 2021’e biraz daha umutla girmemizi sağladı.

Ekonomimizin ve günlük hayatımızın pandeminin gölgesinden kurtularak en kısa sürede normalleşmeye geçmesi, faaliyetleri kısıtlanan iş yerlerimizin çalışanları ile birlikte işlerinin, aşlarının peşinde koşmaları şu an için en öncelikli temennimizdir. Bu kapsamda ilgili sektörlerimizden ve diğer sektörlerimizden gelen talep ve önerileri rapor haline getirerek TOBB Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu nezdinde ilgili bakanlıklara iletildiğini ve süreçlerin takip edildiğini sizlerle paylaşmak istiyorum. Özellikle hizmet sektöründeki üyelerimizin işletmelerinin HES Kodu uygulaması ile açılmasını talep ediyoruz.

Salgın sürecinin bir kez daha üretimin ve ihracatın önemini anlamamıza katkı sağladığını düşünüyorum. Ekonomiye bakacak olursak; geçen yıl az ya da çok tüm sektörler pandemiden etkilendi. Konaklama, ulaşım, yeme-içme, perakende ticaret gibi bazı sektörler çok ciddi darbe aldı. Öte yandan ilaç, kimya, tıbbi ürün, bilişim teknolojileri, kargo ve e-ticaret gibi sektörlerse pandemi koşullarına özgü talep nedeniyle büyüme yaşadı.

Türkiye ekonomisi açısından geçen yılı son derece umut ve heyecan verici bir gelişmeyle kapattık. Birleşik Krallık ile Türkiye arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalandı. Öncelikle Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği ile imzaladığı anlaşmanın hemen ardından, ilk STA'yı Türkiye ile imzalamasının çok sevindirici bir gelişme olduğu çok önemli.

Salgın sürecinde alınan birtakım tedbirler dolayısıyla birçok sektör ekonomik olarak etkilendi. Özellikle tamamen kapanan veya kısmi hizmet veren sektörler olan lokanta, restoran ve kafe gibi işletmelerimizin zor günler geçirdi. Taleplerimiz doğrultusunda bu işletmelerimize destek müjdesi veren Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Söz konusu yapılacak destek kapsamında ilgili bakanlıklarımız nezdinde gerekli çalışmalar başlatılmış bulunmaktadır. Bu kararın alınmasında başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, TOBB Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, yeni destek paketlerinin de müjdesini bekliyoruz. Hükumetimizin iş dünyasına yönelik destekleri oldukça önemli ve anlamlı. Salgın sürecini sağlıkla atlatıp normal hayatımıza en kısa zamanda dönmeyi temenni ediyoruz.

Sözlerime son verirken 2021 yılında da şehrimiz, bölgemiz ve ülkemiz için çalışmaya devam edeceğiz. 2021 yılının birlik ve beraberliğimizin güçlendiği sağlıklı ve huzurlu bir yıl olmasını diliyorum. İnşallah gelecek sağlıklı günlerimiz çok yakında, hepinize katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Tekirdağ TSO, 2021 yılının ilk olağan meclis toplantısını yaptıTekirdağ TSO, 2021 yılının ilk olağan meclis toplantısını yaptıTekirdağ TSO, 2021 yılının ilk olağan meclis toplantısını yaptıTekirdağ TSO, 2021 yılının ilk olağan meclis toplantısını yaptıTekirdağ TSO, 2021 yılının ilk olağan meclis toplantısını yaptıTekirdağ TSO, 2021 yılının ilk olağan meclis toplantısını yaptı
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 14
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 3563
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 13214
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 13472