USD Alış: 5.4506 | USD Satış: 5.4725 | Euro Alış: 6.1861 | Euro Satış: 6.2109

TOBB Yönetimi Van’da Ziyaretlerde Bulundu


07.03.2018

TOBB Yönetimi Van’da Ziyaretlerde Bulundu

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, kadınların petrol ve doğal gazdan daha kıymetli hazineleri olduğunu belirterek, "Nüfusumuzun yarısı, yani 40 milyonu kadın olmasına rağmen iş gücü dışında kalan kadın sayısı yaklaşık 20 milyon. Toprağın altında değil, toprağın üstünde muazzam bir hazine yatıyor." dedi.​ 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında TOBB, Van Ticaret ve Sanayi Odası, Van Ticaret Borsası ve Van Kadın Girişimciler Kurulu tarafından düzenlenen Dünya Kadınlar Günü Türkiye’nin Girişimci Kadın Gücü Buluşması Van’da gerçekleştirildi.  Gerçekleşen etkinliğe TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediyesi Başkanı Murat Zorluoğlu, Tekirdağ TSO Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri, Van TSO ve Van TB Yöneticileri ile 81 ilden gelen Kadın Girişimciler Kurulu Üyeleri katılım gösterdi.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfınca (TEPAV) Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Endeksi'nin dün açıklandığını anımsatan Hisarcıklıoğlu, Van'ın cinsiyet eşitliği noktasında en hızlı iyileşme gösteren illerin başında geldiğini söyledi. Hisarcıklıoğlu, daha iyi bir dünyada yaşamaları için emek veren Nene Hatun'a, Halide Edip Adıvar'a, Halime Çavuş'a, Şerife Bacı'ya, Nezahat Onbaşı'ya, Sabiha Gökçen'e ve tüm kadınlara selam gönderdiğini ve onlarla iftihar ettiklerini anlattı.

Nüfusun yarısının, 40 milyonun kadın olmasına rağmen iş gücü dışında kalan kadın sayısının 20 milyona yaklaştığını aktaran Hisarcıklıoğlu, "Toprağın altında değil, toprağın üstünde muazzam bir hazine yatıyor. Sizler en büyük hazinemizsiniz. Bu hazineyi değerlendirmek zorundayız." ifadelerini kullandı. Hisarcıklıoğlu, son 10 yılda TOBB olarak büyük bir mücadele verdiklerini, 2007'de kurdukları TOBB Kadın Girişimciler Kurulu'nun bugün dünyanın en geniş kadın girişimci networkü haline geldiğini bildirdi. Göle çaldıkları mayanın tuttuğunu aktaran Hisarcıklıoğlu, Kadın Girişimciler Kurulu'nu kurdukları dönemde Türkiye'deki işverenlerin sadece yüzde 6'sının kadın olduğunu, bu rakamın şu anda yüzde 10'a çıktığını, artışta TOBB Kadın Girişimci Kurullarının emeğinin büyük olduğunu anlattı.

Hisarcıklıoğlu, oda ve borsalarda şu anda 3 başkan, 5 meclis başkanı, 31 yönetim kurulu üyesi, 193 meclis üyesi kadın girişimci bulunduğunu bu temsiliyet oranının artacağına inandıklarını söyledi. Kadın girişimcilere yönelik verilen desteklerden bahseden Hisarcıklıoğlu, kadınlara her türlü alanda destek sağlamaya da devam edeceklerini vurguladı.

Hisarcıklıoğlu, kadın girişimcilere yönelik hayata geçirdikleri Geleceği Yazan Kadınlar, Dijital Atölye Projesi gibi etkinliklere değinerek, e-ticaret, dijitalleşme, kodlama, proje üretme gibi konularda çok sayıda programı uygulamaya aldıklarını anlattı. Kadınlara seslenen Hisarcıklıoğlu, onlardan şu isteklerde bulundu: "Evlatlarınıza aklın, başarının, ekonominin cinsiyeti olmadığını anlatın. Ekonominin cinsiyeti olmaz. Kadın girişimci kurulu üyelerimiz köylerdeki, kasabalardaki belki de bu toplantılardan haberdar olmayan kadınlarımıza girişimciliği anlatın. Onlara çok az yatırımla el emeklerini dünyanın öbür ucuna satabileceklerini söyleyin. Onları daha çok üretmeye ve girişimci olmaya teşvik edin. Bu salonu dolduran herkesten 2 ricam var; birincisi kız çocuklarınızı şimdiden girişimci yetiştirin, ikincisi mirasta kadınlarımızın hakkını yemeyin."

Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki heyet, Van programında, Van Valiliğine ziyarette bulunarak, Van Ticaret Borsası bünyesinde kurulan Gıda, Hububat Et ve Süt Ürünleri Analiz Laboratuvarının açılış törenini gerçekleştirdi,  Van ve ilçeleri Ticaret ve Sanayi Odası - Ticaret Borsası Müşterek Toplantısı’na katıldı.

TOBB Yönetimi Van’da Ziyaretlerde BulunduTOBB Yönetimi Van’da Ziyaretlerde BulunduTOBB Yönetimi Van’da Ziyaretlerde BulunduTOBB Yönetimi Van’da Ziyaretlerde Bulundu
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 47
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 10216
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 37450
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 38300