USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu 1. Türk Tarafı Toplantısı


07.01.2021

Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu 1. Türk Tarafı Toplantısı

 

Türkiye Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu 1. Türk Tarafı Toplantısı Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu Eş Başkanı Cengiz Günay başkanlığında video konferans aracılığıyla gerçekleştirildi. Toplantıya T.C. Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök ve Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu üyeleri katılım sağladı.

 

Başkan Günay burada yaptığı konuşmada, “Sayın Büyükelçim, çok değerli Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu üyeleri; sizleri şahsım ve Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu adına saygıyla selamlıyorum. Toplantımıza hoş geldiniz.

           

Öncelikle Sayın Büyükelçimize çok teşekkür ediyorum. Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemiz de pandemi dolayısıyla zor bir süreci yaşıyor. Bu süreç, kişisel sosyal hayatımızı doğrudan etkilediği gibi, iş hacmimizi ve iş yapma biçimimizi doğrudan etkiler hale geldi. Bunun olumsuz yansımalarını maalesef birçok alanda görüyoruz ve yaşıyoruz. Ama, biz yine de Bulgaristan’la iş yapan ve iş yapmak isteyen iş insanları olarak, işlerimizi devam ettirmeye, Türkiye-Bulgaristan ikili ilişkilerine katkı sağlamaya devam etmek istiyoruz.

 

Ortak bir tarihsel ve kültürel geçmişi ve sınırı paylaştığımız komşumuz Bulgaristan, Türkiye açısından önemli bir ülkedir. Türkiye, Bulgaristan’ın ana ticaret ortaklarından biri konumundadır. Türkiye’nin Avrupa ülkeleriyle yaptığı ticaretin karayolu ile taşınan kısmının büyük bir bölümü Bulgaristan üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca, Bulgaristan, Türkiye’den AB’ye en önemli giriş kapısıdır. İki ülke arasındaki dış ticaret rakamlarına baktığımızda ise çok güzel bir denge olduğunu görüyoruz. 2019 yılında yaklaşık 4.3 milyar Avro ticaret hacmimiz var. Ekonomik dengeyi koruyarak, ikili ticaretimizi daha yukarıya taşımak için işbirliği içinde çalışmalarımızı sürdürmemiz gerektiğine inanıyorum. Karşılıklı yatırımları da, ticareti de artırmalıyız. Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu’nu kurduk.  Ama bizim, bugüne kadar kurulan diğer ikili odalara göre bir farkımız var. Bulgaristan’daki Türk girişimcilerin kurduğu iş örgütü olan Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi Odası, BULTİŞAD, ile çalışıyoruz. Ortak odamızı 8 Mayıs 2020 tarihinde kurduk.

 

Bulgaristan’da son derece başarılı yatırımcılarımız var. Onlarla gurur duyuyoruz. İkili Oda olarak hem Bulgaristan’daki yatırımlarımızı arttırmak, hem Bulgaristan’dan Türkiye’ye yatırımcı getirmek, aynı zamanda karşılıklı ticaretimizi arttırmak için birlikte çalışacağız. Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Eş Başkanlığını yürütmekten de memnuniyet duyuyorum. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sn. Hisarcıklıoğlu’na da bana bu görevi layık gördüğünden dolayı teşekkür etmek istiyorum.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Bulgaristan’daki ilişkilerin güçlü olduğunu biliyorum.  Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası, ikili ilişkilerimizi daha da ileri taşıyacak.  Sizler Türkiye tarafı üyelerisiniz. Üye sayımızın önümüzdeki dönem artacağına inanıyorum.  Yakın zamanda, ikili Odamızın Bulgaristan tarafı ile de bir araya gelip ortak toplantımızı yapacağız. Bu toplantıdan sonra, ortak bir eylem planı ile çalışmalarımızı başlatacağız.  Katıldığınız ve bundan sonra göstereceğiniz aktif desteğiniz için sizlere teşekkür ediyorum. Toplantımızı şereflendiren ve bizlere har ortamda destek olan Sayın Büyükelçimize hepimiz adına ayrıca teşekkür ediyorum.

Herkesin yeni yılını kutluyor ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

 

Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu 1. Türk Tarafı ToplantısıTürkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu 1. Türk Tarafı ToplantısıTürkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu 1. Türk Tarafı Toplantısı
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 1
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 0
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 10884
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11040