USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

BAŞARI HİKAYELERİ...


24.06.2015

Başarı hikayeleri bölümümüzde, odamız tarafından düzenlenen girişimcilik eğitimi sonrasında odamıza üye olarak işletme açan Meliha Firuz Gencebay - Stüdyo Firuze ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisini iş yerinde ziyaret ederek, başarı hikayesine dair bilgiler edindik. Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası olarak iş yerinin hayırlı olmasını, kazançlarının bol ve bereketli olmasını diliyoruz..

      Merhaba, sizleri tanıyabilir miyiz?

1981 İstanbul doğumluyum. İlk ve ortaöğrenimimi İstanbul’da tamamladım. Meslek hayatıma grafiker olarak başladım. Yaklaşık iki yıl grafikerlik yaptım. 2006 yılında fotoğrafa merak sardım ve 2014 yılında kendi iş yerimi açarak ticarete atıldım.

      Odamızın düzenlemiş olduğu girişimcilik eğitimi sürecinden ve işletmenizin kuruluş öyküsünden kısaca bahsedebilir misiniz?

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nın açmış olduğu girişimcilik eğitimine katılarak iş dünyası adına faydalı bilgiler edindim. Bu tür çalışmaların yapılması, halkı bilinçlendirmeniz çok güzel bir durum. Sanatın okulu var ama esnaflığın okulu yok. Esnaflık ayrı bir özen gerektiren durum. Girişimcilik eğitimleri sayesinde iyi bir esnaf olduğumu düşünüyorum ve daha iyi olabilmek için mücadele ediyorum.

      Başarınızı neye borçlusunuz?

Başarı tek başına sağlanan bir olgu değildir. Başarı birçok halkının bir araya gelerek oluşturulan ve en önemlisi de sürekliliği arz etmesi sonucu oluşan bir durumdur. Bunun yanı sıra disiplinli çalışmaya, yenilenen teknolojiyi takip etmeye ve de müşteri memnuniyetini ön planda tutmaya borçluyum.

      Mesleğinizin zorlukları ve sektörde karşılaştığınız durumlardan kısaca bahsedebilir misiniz?

Fotoğrafçılık sektörü zor ve meşakkatli bir sektör. Emek, sabır ve soğukkanlılığı içinde barındırması gereken bir sektör. İnsanların fotoğraflarını çekerken sadece ışık, kadraj ve diğer ekipmanlarla sağlanan şartlar yeterli olmuyor, yani iş kısaca sadece deklanşöre basmakla bitmiyor. Asıl iş, insanların duygularını fotoğraf karesine yansıtmak ve bir nevi onlarla samimi ve uygun ortamda çalışmak için zemini hazırlamak çok önemli. Diğer yandan sektörel bazlı sorunlara değinecek olursam, mesleki eğitim almamış, hiçbir fotoğrafçılık eğitimi olmayan şahısların iş yeri açmadan, vergiye tabi olmadan fotoğraf çekimi yapmaları biz fotoğrafçıları zor durumda bırakmaktadır.

      Girişimcilik eğitimi alarak akabinde işletme kurarak ticarete atılan biri olarak son olarak söylemek istedikleriniz ve önerileriniz nelerdir?

Her geçen gün zorlaşan ekonomi şartlarında kendilerine olan güvenlerini yitirmemelerini tavsiye ediyorum. Zira, umut, hayal ve güven bittiği zaman başarı da kendini ortadan kaldırmış demektir. Yukarıda da belirttiğim gibi disiplinli çalışma ile aşılamayacak engel ve sorun yoktur. Herkese bol kazançlı ve bereketli günler diliyorum.

Günlük Ziyaretçi Sayısı : 82
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 0
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 17204
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 17626