USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

Başkanımız Cengiz Günay, Türkiye Teknoloji Buluşmaları, Trakya Programına Katıldı


06.01.2023

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği himayesinde, E-Ticaret Merkezi A.Ş ve Teknolojide Kadın Derneği (Wtech) tarafından Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezinde gerçekleştirilen Türkiye Teknoloji Buluşmaları’nda, Başkanımız ve #TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay açılış konuşması gerçekleştirdi.
Türkiye ekonomisinin dijital dönüşümüne değinen ve e-ticaretin hem bireylere, hem KOBİ’lere sağlayacağı imkanlara dikkat çeken Başkanımız Cengiz Günay, tüm KOBİ’leri bölgemiz dijital dönüşümünün lokomotifi olan “Dijital Trakya” projesinde yer almaya davet etti.
 
Günay yaptığı konuşmada; "Türkiye’nin dijital dönüşüm serüvenine ev sahipliği yaptığımız ve geleneksel hale gelen 'TOBB Türkiye Teknoloji Buluşmaları'na hoş geldiniz.Bugüne kadar teknoloji ekosistemini buluşturduğumuz etkinliğimizi 27 ilde 84 defa düzenledik. En sonuncusu 30 Kasım’da Adana’da gerçekleştirilen etkinliğimiz, teknoloji dünyasının yoğun ilgisi ile tamamlandı. Bugün de Rifat Başkanımız sizlerle birlikte olmayı çok arzu ediyordu. Fakat, son anda çıkan bir toplantı sebebiyle aramızda olamadı. Sizlere çok selamlarını iletti."Dedi.

Başkan Günay; "Bugüne kadar Teknoloji Buluşmaları adıyla 84 etkinlik düzenledik ve yüz binin üzerinde girişimciye ulaştık. Türk iş dünyasının dijital çağa ayak uydurması için ön ayak olduk. On yılları alacak dijital dönüşüm, neredeyse bir yılda yaşandı. Tüm ülkeler dijitalleşmede önemli bir sıçrama yaşadı. Yapay zeka, blockchain, nesnelerin interneti gibi kavramlar içselleştirildi. Lojistikten üretime, hizmetler sektöründen tarıma kadar birçok sektör, dijitalleşmenin sağladığı avantajlardan yararlandı. Bizler de dijital ekonominin sağlamış olduğu fırsatları ve bu alanda yaşanan hızlı dönüşümü göz ardı edemeyiz. Dijital dönüşüme ayak uyduramayan şirketlerimizin önümüzdeki dönem ayakta kalması zor gözüküyor. Diğer yandan dünyaya baktığımızda en çok yatırım çeken şirketlerin de teknoloji şirketleri olduğunu görüyoruz. 2021-2022 yılları, yatırım tutarı bazında girişimcilik ekosistemine en çok yatırım yapılan dönemler oldu. İki şirketimiz; 10 milyar doları aşan piyasa değeriyle dekakorn oldu. Bu bize şunu gösteriyor. Dijitalleşme odaklı çözümler sunan veya iş yapış şekillerinde dijitalleşmeyi etkin kullanan şirketler, birkaç adım öne çıkıyor. Yatırımcı bulabiliyor, finansmana erişebiliyor. İşte bu nedenle, TOBB olarak, özel sektörün dijitalleşmesini ve yeni nesil girişimciliğin gelişmesini hedefliyoruz ve bunun için çalışıyoruz. TOBB olarak Türk özel sektörünü dijitalleşme sürecine rehberlik etmek amacıyla Türkiye’nin dijital dönüşüm üssü olan Akıllı KOBİ Platformunu hayata geçirdik. Akıllı KOBİ’de teknoloji tedarikçileri ile KOBİ’leri dijital dönüşüm odağında bir araya getiriyoruz. Yeşil dönüşüm konusunda da elimizi taşın altına koyduk. Özel sektörün karbon ayak izlerini hesaplayacakları TOBB Karbon platformunu kısa zamanda içinde üyelerimizin kullanımına sunacağız. 81 il ve 160 ilçede bulunan 365 Oda/Borsamız, yaklaşık 15 bini aşkın üyesiyle dünyanın en kapsamlı girişimcilik networklerinden biri olan TOBB Kadın ve Genç Girişimci Kurullarımız ve 65 Sektör Meclisimizle birlikte; tüm bilgi ve birikimimizi bu amaç için kullanıyoruz. İşte “TOBB Türkiye Teknoloji Buluşmaları” etkinlikleri de bu farkındalığı sağlıyor. Dünyanın en büyük küresel firmalarıyla, girişimcilerimizin dijital altyapılarını geliştiriyoruz. Eğitim, danışmanlık ve mentörlük programlarımızla yüzbinlerce girişimcimiz ile temas ettik. Konfor alanlarından çıkıp, sınırlarını aşmalarını sağlıyoruz. Bu etkinliklerin sizlere ulaşmasında büyük emek veren, E-Ticaret Merkezi CEO’su Merter Özdemir’e, Teknolojide Kadın Derneği Başkanı Zehra Öney’e ve bütün sponsorlara ayrıca teşekkür ediyorum."ifadelerini kullandı.

"Dünyaya baktığımızda, hızla büyüyen şirketlerin büyük bir çoğunluğunun e-ticaret yolunu seçtiğini görüyoruz" diyerek konuşmasına devam eden Yönetim Kurulu Başkanımız ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay; " Biz de özellikle KOBİ’lerimizin e-ihracatta kendilerini geliştirmeleri için çalışıyoruz. Dünyanın en büyük küresel firmalarıyla girişimcilerimizin dijital altyapılarını geliştiriyoruz. Dijital okuryazarlığı geliştirmek için projeler üretiyoruz. Yapay Zeka Eğitim ve Farkındalık Projesini yürütüyoruz. Kadın ve genç girişimci kurullarımız da bu hızlı teknolojik gelişime ayak uydurmak için birçok proje geliştiriyorlar. 81 ilde girişimcilerimizin yetkinliklerini geliştirmek için eğitimler veriyorlar. Elbette sadece firmadan tüketiciye değil, firmadan firmaya yapılan e-ticareti de geliştirmek istiyoruz. Tüm sektörü temsil eden sektör meclisimizle birlikte, onlara rehberlik ediyoruz. Ayrıca Ticaret Bakanlığımızın yetkilendirmesiyle, tüketicilerde güven duygusu tesis edebilmek için, TOBB olarak e-ticaret sitelerine güven damgası vermeye devam ediyoruz. Bu sitelerden tüketicilerimiz gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilir hale geldi. Yazılım, e-ticaret ve finansal teknolojiler gibi sektöre yönelik çalışmaların tümünde sektör meclislerimiz aktif olarak yer almaya devam edecek. Sahadan gelen bilgiyi, politika tasarım süreçlerine, en etkin şekilde yansıtacak. İşte “TOBB Teknoloji Buluşmaları” da bunun en güzel örneği. Bu değerli etkinlik için başta sponsorlarımız olmak üzere tüm panelistlerimize, konuşmacılarımıza ve siz değerli katılımcılara teşekkür ediyorum. Sözlerime son verirken, Türkiye’de teknolojinin, yenilikçiliğin öncüleri olan siz girişimci kardeşlerimizi bir defa daha kutluyorum. Hepinize çalışmalarınızda başarılar diliyorum." açıklamasında bulundu.

Başkanımız Cengiz Günay, Türkiye Teknoloji Buluşmaları, Trakya Programına KatıldıBaşkanımız Cengiz Günay, Türkiye Teknoloji Buluşmaları, Trakya Programına KatıldıBaşkanımız Cengiz Günay, Türkiye Teknoloji Buluşmaları, Trakya Programına KatıldıBaşkanımız Cengiz Günay, Türkiye Teknoloji Buluşmaları, Trakya Programına Katıldı
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 18
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 12101
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 59159
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 60081