USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

ÇHC /Tarımsal Ürün İhracatında Yeni Düzenlemeler hakkında


25.01.2022

SAYIN ÜYEMİZ

             

İlgi: T.C. Tekirdağ Valiliği İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün 17.01.2022 tarihli ve E-92557496-305.04.02.02-4142646 sayılı yazısı

 

İlgi kayıtlı yazıda, Tarım ve Orman Bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün ilgi yazılarında Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC)’ne yapılacak ihracatlar da ÇHC’nin  18 (14+4) ürün grubunda yeni kayıt sistemine geçtiği ve bu sisteme kaydedilen üreticilerin ihracat yapabileceği belirtilmiştir.

Bu  kapsamda;  GKGM'nün  ilgi  yazılarında  belirtilen  14  kategoride  (  Bumbar, Arı ürünleri, Yumurta ve Yumurta ürünleri, Yemeklik katı ve sıvı yağlar, Doldurulmuş Pastacılık Ürünleri, Yenilebilir Tahıllar, Öğütülmüş Tahıl Endüstri Ürünleri ve Malt, Taze ve suyu alınmış sebzeler ve kuru bakliyat, Kavrulmamış kahve çekirdekleri ve kakao çekirdekleri, Çeşniler, Kuru yemişler ve tohumlar, Kuru Meyveler, Özel Beslenme amacı için yiyecek, Fonksiyonel Gıda ) bulunan ürünlerin ihraç edilmesi durumunda aşağıda belirtilen işlem aşamalarının takip edilmesi gerekmektedir.              

ÇHC’ye söz konusu 14 ürün kategorisinde ihracat yapmak isteyen gıda işletmeleri (üretici, paketleyici) öncelikle https://ciferquery.singlewindow.cn adresinden kayıtlı olup olmadıklarını kontrol edeceklerdir.

*https://ciferquery.singlewindow.cn kaydı gözükmeyen gıda işletmeleri İl Müdürlüğümüze ekli başvuru formu ile başvuru yapacaklardır.  (Başvuruda bulunan gıda işletmesinin dilekçesine ek olarak ihraç edilecek ürün adı/ürünün kategorisi, gümrük tarife istatistik pozisyonu (GTİP), işletmenin ticari adı, TR ile başlayan kayıt numarası ve iletişim bilgilerinin yer aldığı ekte bulunan başvuru formunun da doldurulması gerekmektedir.)   

*İl Müdürlümüz tarafından https://ciferquery.singlewindow.cn adresinden öncelikle başvuru yapangıda işletmelerinin kayıtlı olup olmadığını kontrol edecektir.

*Sistemde kaydı bulunmayan gıda işletmelerinin başvuruları https://cifer.singlewindow.cn üzerinde kullanıcı adı ve şifresi oluşturulmak üzere İl Müdürlüğümüz tarafından GKGM'ye iletilecektir.

*4  ürün  kategorisinde  (kanatlı  eti  ve  ürünleri,  süt  ve  süt  ürünleri,  balıkçılık  ve  su  ürünleri, kuluçkalık  yumurta)  yer  alan    işletmelerin  ihracat  talebinde  ise  başvuru  formuna  ilave  olarak,balıkçılık ve su ürünleri işletmeleri için "Su Ürünleri İşletmelerine İhracat İzni Verilmesi, Denetimi ve Bu İşletmelerin Ürünleri İle Bazı Su Ürünlerine Sağlık Sertifikası Düzenlenmesi Talimatı"nda yer alan denetim formları, süt ve süt ürünleri ihracat talebinde bulunan işletmelerde de "Çin Halk Cumhuriyetine  Süt  ve  Süt  Ürünleri  İhracat  Talimatı"nda  yer  alan  denetim  formları düzenlenerek  uygun  bulunan  başvuruları  https://cifer.singlewindow.cn  üzerinde  kullanıcı  adı  ve şifresi oluşturulmak üzere İl Müdürlüğümüz tarafından GKGM'ye iletilecektir.

*GKGM tarafından, gıda işletmesine https://cifer.singlewindow.cn adresine giriş yapabilmesi için kullanıcı adı ve şifre tanımlanacak olup bilgileri resmi yazıyla ve/veya iletişim için verdiği e posta adresine iletilecektir.

*Kullanıcı adı ve şifrelerini alan gıda işletmelerinin, https://cifer.singlewindow.cn kayıt sistemi üzerinden firmaları ile ilgili detaylı bilgileri ve ihraç etmek istedikleri ürünlerin tek tek veri kaydını yapması ve GKGM'ye son onaya göndermesi gerekmektedir.

*Firmalar tarafından GKGM’ye onaya gönderilen başvurular kontrol edildikten sonra uygunluğu tespit edilen gıda işletmeleri sistem üzerinden onaylanarak ÇHC'ye iletilecektir. Söz konusu 14+4 kategoride ÇHC'ye yapılacak ihracatlarda yukarıda belirtilen hususlar dikkate alınarak işlemlere devam edilmesi gerekmektedir.

Ayrıca Pekin Tarım Müşavirimiz'den alınan son bilgiye istinaden ihraç edilecek ürünlerin paket ve kolileri üzerinde ÇHC tarafından onaylanan firmalara verilen CTUR ile başlayan Çin kayıt numarasının yer alması gerektiği belirtilmiştir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Aynu YENİPAZARLI

Genel Sekreter

Ek: Başvuru Formu

Günlük Ziyaretçi Sayısı : 42
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 6048
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 16333
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 17025