USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

Çin'e Yönelik Hazırlanan Notlar


17.11.2021

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden iletilen 12.11.2021 tarih ve 10197 sayılı yazıda, T.C Pekin Büyükelçiliği'nden alınan 11.11.2021 tarihli elektronik postasına atfen; Yakın bir gelecekte küresel ekonominin bir numarası haline gelmesi öngörülen Çin ile ilişkilerimizde, ikili ticaret hacmimizin 20 senede 20 kattan fazla artarak 2020'de pandemiye rağmen yaklaşık 26 milyar ABD Doları'na ulaştığı ve Çin'in 2. büyük ticaret ortağımız konumuna geldiği ifade edilmektedir.

Yazıda devamla, Türkiye-Çin arasındaki ticaret hacminin son yıllarda giderek arttığı, her iki ülkenin işbirliği potansiyelinin mevcut durumdan daha iyi noktalara gelebileceği, yine bu kapsamda Sn. Cumhurbaşkanımızın tensip ve ilgileriyle, Türkiye ve Çin arasında "e-ticaret alanında işbirliği"nin önümüzdeki dönemde öne çıkan başlıklardan biri olacağı belirtilmektedir.

Bu çerçevede, T.C. Pekin Büyükelçiliği’nin, iş insanlarımızın Çin'e yönelik çalışmalarına rehberlik etmek amacıyla, ilişikte sunulan, "Çin'in Serbest Ticaret Bölgeleri", "Çin Ülke Profili", "E-Ticaret", "Büyük Körfez (Greater Bay) Bölgesi" başlıklı raporlarının ve Büyükelçiliğin internet sayfasından erişilebilen "Vatandaşlarımız için Çin hakkında Bilgiler"http://pekin.be.mfa.gov.tr/Mission/InfoNote dokümanlarının Çin'e dair girişimlerde güvenilir bir yönlendirme sağlayacağı kaydedilmektedir.

Son olarak, Çin'e ihracatımızın artırılması ve ihracatçılarımıza yeni sektörlerin açılmasında, "e-ticaret"in kilit rol oynayacağına değinilen yazıda, girişimcilerimizin de bu kapsamda Çin tarafıyla her düzeydeki temasları artırmalarında fayda görüldüğü bildirilmektedir.

Bilgilerinize sunarız,

Saygılarımızla.

Ek: 1- Çin Ülke Profili (40 sayfa)

2- Çin Serbest Ticaret Bölgeleri (7 sayfa)

3- E - ticaret raporu (62 sayfa)

4 Greater Bay Bölgesi Rapor (8 Sayfa)

Günlük Ziyaretçi Sayısı : 54
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 1689
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 9125
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 9414