USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

Güney Sudan´da Dolandırıcılık Faaliyetleri


22.02.2022

SAYIN ÜYEMİZ

İlgi: TOBB’nin 18.02.2022 tarihli ve E-34221550-720-1692 sayılı yazısı

İlgi kayıtlı yazıda, Juba Ticaret Müşavirliğimize başvuran bazı Türk firmalarınca traktör ve tarım makineleri alımı gibi konularda Güney Sudan hükümetince açılmış olduğu düşünülen kamu ihalelerine çevirim içi ortamda davet edildikleri; gerekli evrakları internet veya posta yoluyla ilgili Güney Sudan makamlarına ilettikleri ve söz konusu ihaleleri kazandıkları belirtilmektedir. Öte yandan, avans ödemesi aşamasında çeşitli bürokratik sorunlarla karşılaştıkları; bu sorunların çözümü için ise çeşitli banka hesaplarına ödemeler yapılmasının istendiği ve yasal haklarını aramak üzere destek talep ettikleri ifade edilmektedir.

Yazıda devamla, Ticaret Müşavirliğimizce bahse konu ihale dokümanları ve resmi yazışmaların araştırıldığı; söz konusu ihalelerin ve resmi yazışmaların herhangi bir geçerliliğinin olmadığının, sürecin kurgu ve dolandırıcılık faaliyetinden ibaret olduğunun düşünüldüğü belirtilmiştir. Ayrıca, Güney Sudan hükümetinin hiçbir kamu ihalesini çevirim içi kanallar üzerinden duyurmadığına ve kamu ihalelerine internet veya posta yöntemi kullanılarak uzaktan erişim yoluyla katılımın söz konusu olmayacağına vurgu yapılmıştır.

İlgili yazıda ayrıca, benzer nitelikteki tekliflerle karşılaşan firmalarımızın herhangi bir zarara uğramamaları açısından kendilerine ulaşan bu gibi tekliflere ilişkin bilgi ve belgeleri Ticaret Müşavirliğimizle paylaşarak güvenilirliğini teyit ettirmelerinin önem arz ettiği belirtilmektedir.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Aynur YENİPAZARLI

Genel Sekreter

Günlük Ziyaretçi Sayısı : 43
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 6049
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 16334
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 17026