USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

Perakendecilik sektörü güncel sorunları değerlendirdi


01.10.2021

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Perakendecilik Meclisi Toplantısı, Meclisten sorumlu TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay’ın katılımı ile Meclis Başkanı Alp Önder Özpamukçu başkanlığında, Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü Elektronik Ticaret Daire Başkanı Mehmet Kayış ve Perakende Ticaret Daire Başkanı Burak Kaplan’ın katkıları, özel sektör, sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcilerinin büyük ilgisi ve katılımı ile video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.​

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, toplantı gündeminde sektörün gelişimi için önemli konuların olduğunu belirterek alınacak kararların hayata geçirilmesi için takibinin sağlanacağını önemle vurguladı.

Meclis Başkanı Alp Önder Özpamukçu ise, yoğun katılımla gerçekleştirilen toplantıya Üyelerin katılımı için teşekkür ederek, en son yapılan toplantıdan bugüne yaşanan gelişmeler hakkında kısa bir bilgilendirmede bulundu.

Aşı zorunluluğu ve mevcut uygulamaların değerlendirildiği toplantıda, çalışanların aşı durumlarının takibiyle ilgili bir zorunluluk gelmesine rağmen uygulamaların farklılaşabildiği, bu hususun netleşmesi gerektiği dile getirildi.

İthalat vergisindeki farklı uygulamalara değinen sektör temsilcileri, globalde yaşanan konteyner sıkıntısı ve ithal ürünlerin temin süresindeki gecikmeleri ele alarak, maliyetleri ciddi derecede artıran bu hususların yönetilebilmesinin önemine dikkat çekti.

Mevcut teşviklerin durumunu değerlendiren Meclis Üyeleri, kiralamaların KDV ve stopaj oranlarındaki %8-%10 olan indirimlerin kalıcı olması ve istihdamın arttırılmasına katkıda bulunmak maksadıyla işçi SGK primlerinin düşürülmesi konusunda bir düzenleme yapılması konusunda ortak fikirlerini belirttiler.

Son dönemde hem Ticaret Bakanlığı’nın hem de Rekabet Kurumu’nun gündeminde olan e-ticaret kanallarına ilişkin yapılması planlanan mevzuat çalışmasının TOBB bünyesindeki Perakendecilik ve E-Ticaret Meclisleri tarafından da çalışılması gerektiğini söyleyen üyeler, sektörü ileri taşımak için yapılacak her çalışmaya katkı vereceklerini dile getirmişlerdir.

Gündem maddeleriyle ilgili olarak toplantıya davet edilen, Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü Elektronik Ticaret Daire Başkanı Mehmet Kayış ve Perakende Ticaret Daire Başkanı Burak Kaplan ise Üyelerden gelen soruları yanıtladı.

Perakendecilik sektörü güncel sorunları değerlendirdiPerakendecilik sektörü güncel sorunları değerlendirdi
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 3
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 6035
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 26858
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 27674