USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

TOBB’DAN AFAD’A DOĞAL AFETLER İÇİN 50,5 MİLYON LİRA YARDIM


01.10.2021

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile bağlı oda ve borsalar tarafından doğal afetler için toplanan yardımlara ilişkin çek, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nda (AFAD), Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay’ında katılımıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve AFAD Başkanı Yunus Sezer'e takdim edildi.​

TOBB öncülüğünde Oda/Borsalarımız ve iş dünyamızın katılımıyla hayata geçen yardım kampanyasında toplanan 50,5 milyon TL nakdi ve 13,6 milyon TL ayni yardımı ülkemizde yaşanan afetlerin yaralarını sarabilmek adına İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’ya teslim edildi.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığı konuşmada; başarılı, özverili ve cansiperane çalışmaları için AFAD'a teşekkür etti.

Hisarcıklıoğlu; “Ülkemizin maruz kaldığı orman yangınları ile sel afetleri için iş dünyası adına elimizi taşın altına koyduk. yaraların sarılmasına yardımcı olmak için 3 Ağustos'ta yardım kampanyası başlamıştık. Bu kapsamda 81 ilden ayni ve nakdi yardımlar topladık. Kampanyaya oda ve borsalar, sektör meclisleri, kadın ve genç girişimci kurumları, iş dünyası ve vatandaşlarımız iştirak etti” dedi.

- "Toplanan yardımlar 64,1 milyon liraya ulaştı"

Hisarcıklıoğlu, afetler dolayısıyla gerçekleştirdikleri yardımlardan bahsederek şunları kaydetti: "Arhavi'de meydana gelen sel dolayısıyla ihtiyaç duyulan acil ihtiyaçlar için kullanılmak üzere Artvin Valiliğine 3,5 milyon lira, Antalya bölgesinde meydana gelen orman yangınları dolayısıyla acil ihtiyaçlar için kullanılmak üzere Antalya Valiliğine 5 milyon lira gönderdik. Bu kapsamda afet bölgelerine gönderilen ayni yardımların yaklaşık tutarı 13,6 milyon liradır. Afetlerin başladığı tarihten bu yana ayni ve nakdi yardımlarımızın genel toplamı 64,1 milyon liraya ulaştı. Oda ve borsalar ile Türk iş dünyasını afetlere karşı hazır hale getirmek amacıyla da çalıştıklarını belirterek, bu kapsamda TOBB bünyesinde oda ve borsa başkanlarıyla "Deprem-Afet Çalışma Grubu" oluşturduklarını bildirdi.

- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Deprem, yangın ve sel yaşanan bölgelerde, TOBB Başkanımız bizlere gerekli tüm desteği vermiştir.  Elazığ depreminde de ayni yardımlarda tüm odaların ve borsaların seferber edildiğine şahit olduk. Yangınların ve sellerin ardından komisyonlar kuruldu. İş insanları bizlere taleplerini bildirdi. Kaskosu ve sigortası olmayan 1861 aracın yüzde 80 üzerindeki zararlarını karşıladık. Şu ana kadar toplam 961 milyon 351 bin liralık bir yardım geldi. Katar ve Kuveyt de kampanyaya destek verdi.” ifadelerini kullandı. TOBB'a kampanyaya yaptıkları bağış nedeniyle teşekkür eden Soylu, ayrıca ayni yardımda da bulunulduğunu kaydetti

Toplantıya TOBB Yönetim Kurulu üyeleri, Antalya, Arhavi, Aydın, Bodrum, İnebolu, Kastamonu, Manavgat, Marmaris, Milas, Muğla, Silifke, Sinop, Tunceli ve Van oda ve borsa başkanları ile kampanyaya en yüksek miktarda bağış yapan İstanbul Ticaret Odası, Ankara Ticaret Odası, İstanbul Ticaret Borsası, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası, Ankara Sanayi Odası, Polatlı Ticaret Borsası başkanları katıldı.

Konuşmaların ardından oda başkanlarına AFAD adına teşekkür plaketi verildi.

 

TOBB’DAN AFAD’A DOĞAL AFETLER İÇİN 50,5 MİLYON LİRA YARDIMTOBB’DAN AFAD’A DOĞAL AFETLER İÇİN 50,5 MİLYON LİRA YARDIM
Günlük Ziyaretçi Sayısı : 6
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 6038
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 26861
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 27677