USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

Türkiye'nin en hızlı gelişen 100 firması yarışması


07.10.2019

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ) işbirliğiyle Türkiye’nin en hızlı gelişen 100 firması yarışması düzenlenmektedir. Yarışmaya katılan firmalar, 2016 – 2018 dönemindeki brüt satış gelirlerindeki büyüme hızlarına göre değerlendirilecektir. Önceki yıllarda Türkiye 100 ve/veya Türkiye 25 listesine giren firmalar, bu yılki yarışmaya da başvuru yapabilirler. Yarışmaya katılım ücretsizdir.


Geçmiş yıllarda Türkiye 100 listesine giren firmalar: http://turkiye100.tobb.org.tr/?p=2219 

Son başvuru tarihi: 15 Kasım 2019, Cuma
Yarışmanın internet sitesi: http://turkiye100.tobb.org.tr/
Online başvuru sistemi: http://tr100basvuru.tobb.org.tr/

Kimler başvurabilir?
Aşağıdaki şartları sağlayan firmalar:
Şirket merkezi Türkiye’de olmak (Yurtdışı merkezli bir şirketin Türkiye şubesinin başvurusu kabul edilmemektedir. Ortakları arasında Türkiye dışındaki ülkeleriden gerçek ve tüzel kişiler olan şirketler başvurabilir.)
31 Aralık 2015 ve öncesinde kurulmuş olmak
2016 yılında en az 500 bin TL satış gelirine sahip olmak
2018 yılında en az 1,5 milyon TL satış gelirine sahip olmak
2016 – 2018 döneminde satış gelirlerini en az %10 oranında arttırmış olmak
Holdinglerin başvurusu kabul edilmez. Bir holdingin çatısı altındaki şirketler başvurabilir.
Halka açık firmalar başvuramaz. (Ancak, 31 Aralık 2018 tarihinden sonra halka açıldıysa başvuru yapabilir.)
Kamu ortaklığı olan firmalar başvuru yapamaz.
•        Hisselerinin %51’inden fazlası halka açık başka bir şirkete ya da bir kamu şirketine ait olan şirketler başvuramaz.
Kar amacı gütmeyen şirketlerin başvuruları geçerli sayılmaz.
•        Franchize işletmeler ile otomobil galerileri, kuyumcular, döviz şirketleri, bankalar, enerji dağıtım şirketleri ve elektrik, gaz, akaryakıt ve su sağlayıcıların başvuruları geçerli sayılmaz.
•        Tüm koşullar için: http://turkiye100.tobb.org.tr/?page_id=2103 

Yarışmada başarılı olacak firmalara sunulacak imkânlar

Görünürlük ve Tanıtım

TOBB ve TEPAV tarafından düzenlenen bir yarışmada başarısı tescillenen firmaların mevcut ve potansiyel müşterileri, yatırımcılar, tedarikçiler ve çalışanları nezdinde konumu güçlenecektir. Önceki yıllarda listeye giren şirketler, Türkiye 100 markasını tanıtım materyallerinde sıkça kullanılmaktadır. Yazılı ve görsel basında Türkiye 100 şirketleri hakkında çıkan haberler sayesinde, listedeki şirketlerin başarılarından ilgili tüm kesimler haberdar olmaktadır.


Çalışan Tatmini ve Yatırımcılar için Olumlu Geri Bildirim

Türkiye 100 listesine girerek firmalar, çalışanların emeklerinin boşuna gitmediğini hissettirme imkanına kavuşmaktadır. Bir ekip olarak ortaya koydukları çaba sayesinde, çalışanı oldukları şirketi en hızlı büyüyenler listesine taşımak, çalışanlar açısından moral kaynağı olacaktır. Aynı şekilde firmalar başarılarını tescilleterek, yatırımcıların kendilerine duyduğu güveni de artırabileceklerdir.

Türkiye 100 Plaket Törenine katılım

Listeye girmeye hak kazanan şirketler, plaketlerini TOBB Başkanı Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun elinden alacaklardır. Şirketlere plaketleri üst düzey katılım ile gerçekleştirilecek Türkiye 100 Plaket Töreni’nde takdim edilecektir.

Başvuru süreci

Başvurular online sistem üzerinden yapılmaktadır.
Online form doldurulduktan sonra sisteme 2016, 2017 ve 2018 yılları brüt satış tutarlarını belgeleyen Kurumlar Vergisi Beyannamelerinin yüklenmesi gerekmektedir.

Dikkat edilmesi gereken hususlar

•        Başvuru yapmadan önce Kimler başvurabilir? ve Sıkça Sorulan Sorular kısımlarnın incelenmesi tavsiye edilmektedir.
•        Önceki yıllarda Türkiye 100 ve/veya Türkiye 25 listesine giren firmalar, bu yılki yarışmaya da başvuru yapabilirler.
Halka açık firmalar, uygun başvuru sahibi değildir. (Ancak, 31 Aralık 2018 tarihinden sonra halka açıldıysa başvuru yapabilir.)
•        Başvuru yapmayı planlayan firmaların 2018 – 2018 dönemindeki büyüme hızının düşük olduğu veya negatif olduğu yıllar olsa dahi büyüme hızı ortalaması %10’un üzerinde ise başvuru yapabilirler.
Türkiye 100 listesinde yer almak için yaılacak başvuru sırasında verilecek tüm bilgiler 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) uyarınca korunacaktır. TOBB ve TEPAV’ın yetkilendirdiği değerlendirme kurulu dışında kimse bu bilgilere erişemeyecektir. Listede yer almaya hak kazanılması durumunda hazırlanacak tanıtım dokümanlarında şirketlerin gelir aralığı yer alacaktır (500.000 TL – 1.000.000 TL; 1 – 5 milyon TL; 5 – 10  milyon TL gibi). Satış geliri artış hızı ise 2016 – 2018 döneminin ortalaması alınarak belirlenecektir. Yıllar itibariyle ciro ve büyüme hızı bilgileri saklı tutulacaktır. Başvuru yapan firmaların finansal bilgileri hiçbir şart ve koşul altında üçüncü şahıslarla paylaşılmayacaktır.

Saygılarımızla,

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası

Günlük Ziyaretçi Sayısı : 54
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 1689
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 9125
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 9414