USD Alış: | USD Satış: | Euro Alış: | Euro Satış:

UKCA İŞARETİ WEBİNARI


25.05.2022

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden (TOBB) alınan bir yazıda, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren Britanya'ya (İngiltere, Galler ve İskoçya) yapılacak ihracatta UK Conformity Assessed/BK Uygunluk Değerlendirmesi (UKCA) işareti, Avrupa Birliği (AB) Yeni Yaklaşım Direktifleri kapsamında AB'de ve Türkiye'de yerleşik (AB tarafından tanınan 3. ülkelerde yerleşik olanlar dâhil) onaylanmış kuruluşlar tarafından düzenlenen CE işaretinin yerini alacağı bildirilmektedir.

CE işareti gerektiren çoğu eşyayı kapsayan ve CE işareti gibi, eşyanın ilgili mevzuata ilişkin tüm gereklilikleri karşıladığını gösteren UKCA işaretinin, Britanya (İngiltere, Galler ve İskoçya) piyasasına sunulacak eşya için kullanılmasının zorunlu olacağı ve bu önemli değişikliğin Türk ihracatçılarını da doğrudan etkileyeceği ifade edilmektedir.

İngiltere İş, Enerji ve Sanayi Stratejisi Departmanı (BEIS) tarafından söz konusu değişikliğin getireceği yeni düzenlemeler hakkında bilgilendirme yapılması amacıyla Türkiye'nin öncelikli ülkelerden biri olarak belirlendiği vurgulanmaktadır.

Bu çerçevede, 27 Mayıs 2022 tarihinde 14:00-15:30 saatleri arasında Birleşik Krallık Uluslararası Ticaret Bakanlığı ve İngiliz Standartları Enstitüsü (BSI) işbirliğinde çevrimiçi "UKCA İşareti: Birleşik Krallık'ta Pazar Erişimini Güvence Altına almak" konulu webinarın düzenleneceği bildirilmektedir.

Programı ekte sunulan söz konusu sanal etkinliğe ilgi duyan üyelerimizin https://register.gotowebinar.com/register/8705543165130214670  adresinden başvuru yapabileceği hususunu bilgilerinize sunarız.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Aynur YENİPAZARLI 

Genel Sekreter

 

Günlük Ziyaretçi Sayısı : 9
Haftalık Ziyaretçi Sayısı : 12682
Aylık Ziyaretçi Sayısı : 54455
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 60597